Logo Assembly Logo Hemicycle

Mr Thovaldur Gardan KRISTJANSSON

Photo member


Deputy
Independent

Althingi - Parliament of Iceland
IS - 150 - Reykjavik
Iceland

Working language: English

Roles

Membership of political groups

Assembly Member

  • from 20/04/1964 to 25/11/1987 Representative-Iceland
  • from 19/09/1962 to 13/01/1964 Substitute-Iceland

MP's role(s) in Committee(s) and Sub-Committee(s)

Activities

Reports and committee opinions

Motions, Written Declarations, Questions

Votes on adopted texts