COVID-19: the Assembly modifies its working procedures Special page

Logo Assembly Logo Hemicycle

Mr Eysteinn JÓNSSON

Photo member


Deputy
Progressive

Althingi - Parliament of Iceland
IS - 150 - Reykjavik
Iceland

Working language: English

Roles

Membership of political groups

Assembly Member

  • from 10/07/1969 to 04/10/1971 Representative-Iceland
  • from 24/04/1967 to 12/05/1969 Representative-Iceland

MP's role(s) in Committee(s) and Sub-Committee(s)

Activities

Reports and committee opinions

Motions, Written Declarations, Questions

Votes on adopted texts