Logo Assembly Logo Hemicycle

Mr Kurt BÄCHTOLD

Photo member


Member of the Council of States
Rad. Dem.

Conseil des Etats
CH-3003 - Berne
Switzerland

Working language: English

Mandates

In the political groups

In the Assembly

  • from 06/05/1974 to 27/09/1978 Representative-Switzerland
  • from 19/01/1972 to 01/05/1974 Substitute-Switzerland

In the committee(s) and sub-committee(s)

Activities

Reports and committee opinions

Motions, Written Declarations, Questions

Votes on adopted texts