Logo Assembly Logo Hemicycle

Mr Hermann JONASSON

Photo member


Deputy
Progressive

Althingi - Parliament of Iceland
IS - 150 - Reykjavik
Iceland

Working language: English

Roles

Membership of political groups

Assembly Member

  • from 26/05/1952 to 24/04/1967 Representative-Iceland
  • from 07/08/1950 to 18/11/1950 Representative-Iceland

Activities

Reports and committee opinions

Motions, Written Declarations, Questions

Votes on adopted texts