COVID-19: the Assembly modifies its working procedures Special page

Logo Assembly Logo Hemicycle

Mr Francesco Maria AMORUSO

Photo member


Senator
ALA - Scelta Civica per la Costituente Liberale e Popolare

Senato della Repubblica
IT - 00186 - Roma
Italy

francescomaria.amoruso@senato.it

Working language: English

Roles

Membership of political groups

Assembly Member

  • from 28/06/2013 to 03/09/2018 Substitute-Italy
  • from 07/11/1996 to 24/09/2001 Substitute-Italy

MP's role(s) in Committee(s) and Sub-Committee(s)

Activities