Logo Assembly Logo Hemicycle

Mr Ingemar ANDERSON

Photo member


Member of the Riksdag
Soc. Dem.

Sveriges Riksdag
SE - 100 12 - Stockholm
Sweden

Working language: English

Roles

Membership of political groups

Assembly Member

  • from 25/04/1960 to 20/04/1964 Representative-Sweden
  • from 20/05/1954 to 01/04/1960 Substitute-Sweden

MP's role(s) in Committee(s) and Sub-Committee(s)

Activities

Reports and committee opinions

Motions, Written Declarations, Questions

Votes on adopted texts