COVID-19: the Assembly modifies its working procedures Special page

Logo Assembly Logo Hemicycle

Mr Indrek SAAR

Photo member

Substitute
Member of the Riigikogu
Social Democratic Party

Riigikogu
EE - 15165 - Tallinn
Estonia

indrek.saar@riigikogu.ee

Working language: English

Roles

Membership of political groups

  • Vice-Chairperson: Socialists, Democrats and Greens Group

Assembly Member

  • since 24/06/2019 Substitute-Estonia
  • from 23/06/2014 to 21/06/2015 Representative-Estonia
  • from 24/05/2007 to 23/06/2014 Substitute-Estonia

MP's role(s) in Committee(s) and Sub-Committee(s)

  • Member: Committee on Rules of Procedure, Immunities and Institutional Affairs
  • Member: Committee on the Honouring of Obligations and Commitments by Member States of the Council of Europe (Monitoring Committee)
  • Alternate of Mr Raivo TAMM (Full Member): Committee on Political Affairs and Democracy

Interventions

Activities