Logo Assembly Logo Hemicycle

Mr Marc SPAUTZ

Photo member

Substitute
Deputy
Parti chrétien social

Chambre des Députés
LU - 1728 - Luxembourg
Luxembourg

mspautz@chd.lu

Working language: French

Declarations of interests:
2020 , 2019

Roles

Membership of political groups

  • Member: Group of the European People's Party

Assembly Member

  • since 21/01/2019 Substitute-Luxembourg
  • from 27/01/2014 to 26/11/2015 Substitute-Luxembourg
  • from 28/09/2009 to 30/05/2013 Substitute-Luxembourg

MP's role(s) in Committee(s) and Sub-Committee(s)

  • Full Member: Committee on Migration, Refugees and Displaced Persons
  • Full Member: Sub-Committee on the European Social Charter
  • Alternate of Ms Françoise HETTO-GAASCH (Full Member): Committee on Social Affairs, Health and Sustainable Development

Activities