COVID-19: the Assembly modifies its working procedures Special page

Logo Assembly Logo Hemicycle

Mr Paulo PISCO

Photo member

Representative
Deputy
PS

Assembleia da República
PT - 1249-068 - Lisboa cedex
Portugal

ppisco@ps.parlamento.pt

Working language: French

Declarations of interests:
2020 , 2019 , 2018

Roles

Membership of political groups

  • Member: Socialists, Democrats and Greens Group

Assembly Member

  • since 09/10/2017 Representative-Portugal
  • from 25/01/2016 to 08/10/2017 Substitute-Portugal
  • from 25/01/2010 to 03/10/2011 Substitute-Portugal

MP's role(s) in Committee(s) and Sub-Committee(s)

  • Full Member: Committee on Migration, Refugees and Displaced Persons
  • Full Member: Sub-Committee on Diasporas and Integration
  • Full Member: Sub-Committee on Refugee and Migrant Children and Young People
  • Vice-Chairperson: Sub-Committee on Diasporas and Integration
  • Alternate of Mr Pedro BACELAR DE VASCONCELOS (Full Member): Committee on Political Affairs and Democracy

Activities