Logo Assembly Logo Hemicycle

Mr Zsolt CSENGER-ZALÁN

Photo member

Representative
Deputy
Fidesz Hungarian Civic Union

Hungarian National Assembly
HU - 1357 - Budapest
Hungary

zsolt.csenger-zalan@parlament.hu

Working language: English

Declarations of interests:
2020 , 2019 , 2018

Mandates

In the political groups

  • Member: Group of the European People's Party since 23/06/2014

In the Assembly

  • since 23/06/2014 Representative-Hungary

In the committee(s) and sub-committee(s)

  • First Vice-Chairperson: Committee on Migration, Refugees and Displaced Persons (from 26/01/2016 to 23/01/2018)
  • Member: Committee on the Honouring of Obligations and Commitments by Member States of the Council of Europe (Monitoring Committee) (since 26/06/2015)
  • Full Member: Committee on Migration, Refugees and Displaced Persons (since 23/06/2014)
  • Alternate of Mr Zsolt NÉMETH (Full Member): Committee on Political Affairs and Democracy (since 23/06/2014)

Interventions

Activities