Logo Assembly Logo Hemicycle

Mr Jenő MANNINGER

Photo member

Substitute
Deputy
Fidesz Hungarian Civic Union

Hungarian National Assembly
HU - 1357 - Budapest
Hungary

jeno.manninger@parlament.hu

Working language: English

Declarations of interests:
2020 , 2019 , 2018

Mandates

In the political groups

  • Member: Group of the European People's Party since 23/06/2014

In the Assembly

  • since 23/06/2014 Substitute-Hungary

In the committee(s) and sub-committee(s)

  • Full Member: Sub-Committee on Public Health and Sustainable Development (from 24/01/2019 to 27/01/2020)
  • Full Member: Sub-Committee on Integration (from 23/01/2019 to 28/01/2020)
  • Alternate of Ms Mónika BARTOS (Full Member): Committee on Social Affairs, Health and Sustainable Development (since 01/06/2018)
  • Alternate of Ms Katalin CSÖBÖR (Full Member): Committee on Migration, Refugees and Displaced Persons (since 23/06/2014)

Interventions

Activities