Logo Assembly Logo Hemicycle

Mr Emanuel MALLIA

Photo member

Representative
Deputy
Labour Party

House of Representatives
MT - VLT 1111 - Valletta
Malta

manuel.mallia@gov.mt

Working language: English

Declarations of interests:
2020 , 2019 , 2018

Mandates

In the political groups

  • Member: Socialists, Democrats and Greens Group since 27/01/2020
  • Vice-Chairperson: Socialists, Democrats and Greens Group from 21/01/2019 to 26/01/2020
  • Member: Socialists, Democrats and Greens Group from 09/10/2017 to 20/01/2019

In the Assembly

  • since 09/10/2017 Representative-Malta

In the committee(s) and sub-committee(s)

  • Alternate SOC: Committee on the Election of Judges to the European Court of Human Rights (since 22/01/2018)
  • Chairperson of national delegation: Standing Committee (since 09/10/2017)
  • Full Member: Committee on Legal Affairs and Human Rights (since 09/10/2017)
  • Alternate of Mr Jason AZZOPARDI (Full Member): Committee on Political Affairs and Democracy (since 09/10/2017)
  • Alternate of Mr Jason AZZOPARDI (Full Member): Sub-Committee on External Relations (since 28/01/2020)
  • Alternate of Mr Jason AZZOPARDI (Full Member): Sub-Committee on the Middle East and the Arab World (since 28/01/2020)

Interventions

Activities