Logo Assembly Logo Hemicycle

Mr Petter EIDE

Photo member

Substitute
Deputy
Socialist Left Party

Stortinget
NO - 0026 - Oslo 1
Norway

peei@stortinget.no

Working language: English

Declarations of interests:
2020 , 2019 , 2018

Mandates

In the political groups

  • Member: Group of the Unified European Left since 24/11/2017

In the Assembly

  • since 24/11/2017 Substitute-Norway

In the committee(s) and sub-committee(s)

  • Full Member UEL: Committee on the Election of Judges to the European Court of Human Rights (from 12/10/2018 to 26/01/2020)
  • Member: Committee on the Honouring of Obligations and Commitments by Member States of the Council of Europe (Monitoring Committee) (since 22/01/2018)
  • Alternate of Ms Jette CHRISTENSEN (Full Member): Committee on Equality and Non-Discrimination (since 22/01/2018)
  • Alternate of Mr Espen Barth EIDE (Full Member): Committee on Legal Affairs and Human Rights (since 24/11/2017)
  • Alternate of Ms Åsunn LYNGEDAL (Full Member): Committee on Equality and Non-Discrimination (from 24/11/2017 to 21/01/2018)

Interventions

Activities