Logo Assembly Logo Hemicycle

Mr Tommy SHEPPARD

Photo member

Substitute
Deputy
Scottish National

House of Commons
GB - SW1A OAA - London
United Kingdom

coepa.del@parliament.uk

Working language: English

Declarations of interests:
2020 , 2019 , 2018

Mandates

In the political groups

  • Member: Members not belonging to a Political Group since 24/11/2017

In the Assembly

  • since 24/11/2017 Substitute-United Kingdom

In the committee(s) and sub-committee(s)

  • Full Member: Sub-Committee on the Middle East and the Arab World (since 25/01/2018)
  • Alternate of Mr Conor MCGINN (Full Member): Committee on Political Affairs and Democracy (since 27/01/2020)
  • Alternate of Mr Phil WILSON (Full Member): Committee on Political Affairs and Democracy (from 24/11/2017 to 26/01/2020)
  • Alternate of Ms Hannah BARDELL (Full Member): Committee on Legal Affairs and Human Rights (since 24/11/2017)
  • Alternate of Ms Hannah BARDELL (Full Member): Sub-Committee on Human Rights (since 25/01/2018)

Interventions

Activities

Reports and committee opinions