Logo Assembly Logo Hemicycle

Mr André VALLINI

Photo member

Substitute
Senator
Socialiste et Républicain

Sénat
FR - 75291 - Paris cedex 06
France

a.vallini@senat.fr

Working language: French

Declarations of interests:
2020 , 2019 , 2018

Mandates

In the political groups

  • Member: Socialists, Democrats and Greens Group since 22/01/2018
  • Member: Members not belonging to a Political Group from 24/11/2017 to 21/01/2018

In the Assembly

  • since 24/11/2017 Substitute-France

In the committee(s) and sub-committee(s)

  • Alternate SOC: Committee on the Election of Judges to the European Court of Human Rights (since 24/01/2019)
  • Alternate SOC: Committee on the Election of Judges to the European Court of Human Rights (from 25/06/2018 to 20/01/2019)
  • Full Member: Committee on Legal Affairs and Human Rights (since 24/11/2017)
  • Full Member: Sub-Committee on the implementation of judgments of the European Court of Human Rights (since 25/01/2018)
  • Alternate of Ms Alexandra LOUIS (Full Member): Sub-Committee on Human Rights (since 21/01/2019)

Interventions

Activities