Logo Assembly Logo Hemicycle

Mr André GATTOLIN

Photo member

Substitute
Senator
La République en Marche

Sénat
FR - 75291 - Paris cedex 06
France

a.gattolin@senat.fr
www.andregattolin.net

Working language: French

Declarations of interests:
2020 , 2019 , 2018

Mandates

In the political groups

  • Member: Alliance of Liberals and Democrats for Europe since 26/06/2019
  • Member: Members not belonging to a Political Group from 24/11/2017 to 25/06/2019

In the Assembly

  • since 24/11/2017 Substitute-France

In the committee(s) and sub-committee(s)

  • Full Member: Sub-Committee on Artificial Intelligence and Human Rights (since 21/01/2019)
  • Full Member: Sub-Committee on Human Rights (since 25/01/2018)
  • Alternate of Mr André VALLINI (Full Member): Committee on Legal Affairs and Human Rights (since 24/11/2017)

Interventions

Activities

Reports and committee opinions