Logo Assembly Logo Hemicycle

Mr František KOPŘIVA

Photo member

Representative
Deputy
Czech Pirate Party

Poslanecká sněmova Parlamentu
CZ - 118 26 - Praha 1
Czech Republic

koprivaf@psp.cz
www.frantisekkopriva.cz/

Working language: English

Declarations of interests:
2020 , 2019 , 2018

Mandates

In the political groups

  • Vice-Chairperson: Alliance of Liberals and Democrats for Europe since 28/01/2020
  • Member: Alliance of Liberals and Democrats for Europe from 12/04/2018 to 27/01/2020
  • Member: Members not belonging to a Political Group from 22/01/2018 to 11/04/2018

In the Assembly

  • since 22/01/2018 Representative-Czech Republic

In the committee(s) and sub-committee(s)

  • Member: Committee on the Honouring of Obligations and Commitments by Member States of the Council of Europe (Monitoring Committee) (since 24/01/2019)
  • Full Member: Committee on Equality and Non-Discrimination (since 22/01/2018)
  • Full Member: Sub-Committee on the Rights of Minorities (since 25/01/2018)
  • Alternate of Ms Miroslava NĚMCOVÁ (Full Member): Committee on Culture, Science, Education and Media (since 22/01/2018)

Activities

Reports and committee opinions