Logo Assembly Logo Hemicycle

Mr Axel KASSEGGER

Photo member

Substitute
Deputy
FPÖ

Parlament
AT - 1017 - Wien
Austria

axel.kassegger@parlament.gv.at

Working language: English

Declarations of interests:
2020 , 2019 , 2018

Mandates

In the political groups

  • Member: European Conservatives Group and Democratic Alliance since 18/12/2019
  • Member: Members not belonging to a Political Group from 22/01/2018 to 17/12/2019

In the Assembly

  • since 22/01/2018 Substitute-Austria

In the committee(s) and sub-committee(s)

  • Alternate EC/DA: Committee on the Election of Judges to the European Court of Human Rights (since 27/01/2020)
  • Full Member: Committee on Culture, Science, Education and Media (since 22/01/2018)
  • Alternate of Ms Stephanie KRISPER (Full Member): Committee on Migration, Refugees and Displaced Persons (since 27/01/2020)
  • Alternate of Mr Roman HAIDER (Full Member): Committee on Migration, Refugees and Displaced Persons (from 22/01/2018 to 26/01/2020)

Activities