Logo Assembly Logo Hemicycle

Mr Simone BILLI

Photo member

Representative
Deputy
Lega Salvini Premier

Camera dei deputati
IT - 00186 - Roma
Italy

billi_s@camera.it

Working language: English

Declarations of interests:
2020 , 2019

Mandates

In the political groups

  • Member: European Conservatives Group and Democratic Alliance since 18/12/2019
  • Member: Members not belonging to a Political Group from 08/10/2018 to 17/12/2019

In the Assembly

  • since 08/10/2018 Representative-Italy

In the committee(s) and sub-committee(s)

  • Full Member: Committee on Equality and Non-Discrimination (since 23/11/2018)
  • Alternate of Mr Alberto RIBOLLA (Full Member): Committee on Political Affairs and Democracy (since 23/11/2018)

Activities