Logo Assembly Logo Hemicycle

Ms Sabrina DE CARLO

Photo member

Representative
Deputy
Movimento 5 Stelle

Camera dei deputati
IT - 00186 - Roma
Italy

decarlo_s@camera.it

Working language: English

Declarations of interests:
2020 , 2019

Mandates

In the political groups

  • Member: Members not belonging to a Political Group since 08/10/2018

In the Assembly

  • since 08/10/2018 Representative-Italy

In the committee(s) and sub-committee(s)

  • Full Member: Committee on Migration, Refugees and Displaced Persons (since 23/11/2018)
  • Full Member: Sub-Committee on Migrant Smuggling and Trafficking in Human Beings (since 29/05/2020)
  • Full Member: Sub-Committee on Diasporas and Integration (from 30/01/2020 to 28/05/2020)
  • Full Member: Sub-Committee on Diasporas (from 27/06/2019 to 28/01/2020)
  • Full Member: Sub-Committee on Refugee and Migrant Children and Young People (since 23/01/2019)
  • Alternate of Mr Filippo SCERRA (Full Member): Committee on Political Affairs and Democracy (since 23/11/2018)
  • Alternate of Mr Piero FASSINO (Full Member): Sub-Committee on the Middle East and the Arab World (since 24/01/2019)

Activities