Logo Assembly Logo Hemicycle

Mr Emilio FLORIS

Photo member

Representative
Senator
Forza Italia

Senato della Repubblica
IT - 00186 - Roma
Italy

emilio.floris@senato.it

Working language: English

Declarations of interests:
2020

Mandates

In the political groups

  • Member: Group of the European People's Party since 21/01/2019
  • Member: Members not belonging to a Political Group from 08/10/2018 to 20/01/2019

In the Assembly

  • since 08/10/2018 Representative-Italy

In the committee(s) and sub-committee(s)

  • Full Member: Committee on Social Affairs, Health and Sustainable Development (since 23/11/2018)

Activities

Reports and committee opinions

Motions, Written Declarations, Questions

Votes on adopted texts