Logo Assembly Logo Hemicycle

Mr Gaspare Antonio MARINELLO

Photo member

Representative
Senator
Movimento 5 Stelle

Senato della Repubblica
IT - 00186 - Roma
Italy

gaspare.marinello@senato.it

Working language: English

Declarations of interests:
2019

Mandates

In the political groups

  • Member: Members not belonging to a Political Group since 08/10/2018

In the Assembly

  • since 08/10/2018 Representative-Italy

In the committee(s) and sub-committee(s)

  • Full Member: Committee on Social Affairs, Health and Sustainable Development (since 23/11/2018)
  • Full Member: Sub-Committee on Integration (from 23/01/2019 to 28/01/2020)
  • Alternate of Ms Sabrina DE CARLO (Full Member): Committee on Migration, Refugees and Displaced Persons (since 23/11/2018)

Activities

Reports and committee opinions

Motions, Written Declarations, Questions

Votes on adopted texts