Logo Assembly Logo Hemicycle

Mr Gianluca PERILLI

Photo member

Representative
Senator
Movimento 5 Stelle

Senato della Repubblica
IT - 00186 - Roma
Italy

gianluca.perilli@senato.it

Working language: English

Declarations of interests:
2019

Mandates

In the political groups

  • Member: Members not belonging to a Political Group since 08/10/2018

In the Assembly

  • since 08/10/2018 Representative-Italy

In the committee(s) and sub-committee(s)

  • Full Member: Committee on Equality and Non-Discrimination (since 29/11/2019)
  • Full Member: Committee on Legal Affairs and Human Rights (from 23/11/2018 to 28/11/2019)
  • Full Member: Sub-Committee on the Rights of Minorities (since 30/01/2020)
  • Full Member: Sub-Committee on Children (since 24/01/2019)
  • Full Member: Sub-Committee on Artificial Intelligence and Human Rights (from 21/01/2019 to 28/11/2019)
  • Alternate of Mr Fabio DI MICCO (Full Member): Committee on Social Affairs, Health and Sustainable Development (since 23/11/2018)

Activities