Logo Assembly Logo Hemicycle

Mr Alberto RIBOLLA

Photo member

Substitute
Deputy
Lega Salvini Premier

Camera dei deputati
IT - 00186 - Roma
Italy

ribolla_a@camera.it

Working language: English

Declarations of interests:
2020 , 2019

Mandates

In the political groups

  • Bureau: European Conservatives Group and Democratic Alliance since 27/01/2020
  • Member: European Conservatives Group and Democratic Alliance from 18/12/2019 to 26/01/2020
  • Member: Members not belonging to a Political Group from 08/10/2018 to 17/12/2019

In the Assembly

  • since 08/10/2018 Substitute-Italy

In the committee(s) and sub-committee(s)

  • Member: Committee on the Honouring of Obligations and Commitments by Member States of the Council of Europe (Monitoring Committee) (since 27/01/2020)
  • Full Member: Committee on Political Affairs and Democracy (since 23/11/2018)
  • Full Member: Sub-Committee on External Relations (since 24/01/2019)
  • Alternate of Mr Paolo GRIMOLDI (Full Member): Committee on Culture, Science, Education and Media (since 23/11/2018)

Interventions

Activities