Logo Assembly Logo Hemicycle

Mr Francesco SCOMA

Photo member

Substitute
Deputy
Forza Italia

Camera dei deputati
IT - 00186 - Roma
Italy

scoma_f@camera.it

Working language: English

Declarations of interests:
2020 , 2019

Mandates

In the political groups

  • Member: Group of the European People's Party since 08/10/2018

In the Assembly

  • since 08/10/2018 Substitute-Italy

In the committee(s) and sub-committee(s)

  • Alternate of Ms Maria RIZZOTTI (Full Member): Committee on Legal Affairs and Human Rights (since 23/11/2018)
  • Alternate of Mr Maurizio BUCCARELLA (Full Member): Sub-Committee on the implementation of judgments of the European Court of Human Rights (since 28/01/2020)
  • Alternate of Ms Maria RIZZOTTI (Full Member): Sub-Committee on Human Rights (since 21/01/2019)
  • Alternate of Ms Simona SURIANO (Full Member): Sub-Committee on the implementation of judgments of the European Court of Human Rights (from 21/01/2019 to 27/01/2020)

Activities