Logo Assembly Logo Hemicycle

Ms Simona SURIANO

Photo member

Substitute
Deputy
Movimento 5 Stelle

Camera dei deputati
IT - 00186 - Roma
Italy

suriano_s@camera.it

Working language: English

Declarations of interests:
2020 , 2019

Mandates

In the political groups

  • Member: Members not belonging to a Political Group since 08/10/2018

In the Assembly

  • since 08/10/2018 Substitute-Italy

In the committee(s) and sub-committee(s)

  • Full Member: Sub-Committee on the implementation of judgments of the European Court of Human Rights (from 21/01/2019 to 27/01/2020)
  • Alternate of Mr Maurizio BUCCARELLA (Full Member): Committee on Legal Affairs and Human Rights (since 29/11/2019)
  • Alternate of Mr Gianluca PERILLI (Full Member): Committee on Legal Affairs and Human Rights (from 23/11/2018 to 28/11/2019)
  • Alternate of Mr Simone BILLI (Full Member): Committee on Equality and Non-Discrimination (since 23/11/2018)

Activities