Logo Assembly Logo Hemicycle

Mr Manuel VESCOVI

Photo member

Representative
Senator
Lega Salvini Premier

Senato della Repubblica
IT - 00186 - Roma
Italy

manuel.vescovi@senato.it

Working language: English

Declarations of interests:
2020 , 2019

Mandates

In the political groups

  • Member: European Conservatives Group and Democratic Alliance since 18/12/2019
  • Member: Members not belonging to a Political Group from 08/10/2018 to 17/12/2019

In the Assembly

  • since 08/10/2018 Representative-Italy

In the committee(s) and sub-committee(s)

  • Third Vice-Chairperson: Committee on Migration, Refugees and Displaced Persons (since 29/01/2020)
  • Member: Committee on the Honouring of Obligations and Commitments by Member States of the Council of Europe (Monitoring Committee) (since 27/01/2020)
  • Full Member: Committee on Migration, Refugees and Displaced Persons (since 23/11/2018)
  • Full Member: Sub-Committee on Diasporas and Integration (since 30/01/2020)
  • Full Member: Sub-Committee on Diasporas (from 23/01/2019 to 28/01/2020)
  • Alternate of Mr Gianfranco RUFA (Full Member): Committee on Social Affairs, Health and Sustainable Development (since 23/11/2018)
  • Alternate of Mr Gianfranco RUFA (Full Member): Sub-Committee on the Europe Prize (since 24/01/2019)
  • Alternate of Mr Gianluca PERILLI (Full Member): Sub-Committee on Children (since 24/01/2019)

Interventions

Activities