Logo Assembly Logo Hemicycle

Mr Valeriu Andrei STERIU

Photo member

Substitute
Deputy
Social Democratic Party

Camera Deputatilor
RO - 050563 - Bucarest
Romania

valeriusteriu@cdep.ro

Working language: English

Declarations of interests:
2020 , 2019

Mandates

In the political groups

  • Member: Socialists, Democrats and Greens Group since 21/01/2019

In the Assembly

  • since 21/01/2019 Substitute-Romania

In the committee(s) and sub-committee(s)

  • Alternate of Ms Adriana Diana TUȘA (Full Member): Committee on Social Affairs, Health and Sustainable Development (since 21/01/2019)
  • Alternate of Mr Tit-Liviu BRĂILOIU (Full Member): Committee on Migration, Refugees and Displaced Persons (since 21/01/2019)
  • Alternate of Mr Viorel Riceard BADEA (Full Member): Sub-Committee on the European Social Charter (since 24/01/2019)
  • Alternate of Ms Cristina-Mădălina PRUNĂ (Full Member): Sub-Committee on Refugee and Migrant Children and Young People (since 23/01/2019)
  • Alternate of Mr Cezar Florin PREDA (Full Member): Sub-Committee on Public Health and Sustainable Development (since 27/01/2020)

Activities

Reports and committee opinions

Motions, Written Declarations, Questions

Votes on adopted texts