Logo Assembly Logo Hemicycle

Mr Ruben RUBINYAN

Photo member

Representative
M.P.
"My Step" Alliance Faction

National Assembly of the Republic of Armenia
AM - 0095 - Yerevan
Armenia

rrubinyan@gmail.com

Working language: English

Declarations of interests:
2020 , 2019

Mandates

In the political groups

  • Member: Group of the European People's Party since 24/06/2019
  • Member: Members not belonging to a Political Group from 21/01/2019 to 23/06/2019

In the Assembly

  • since 21/01/2019 Representative-Armenia

In the committee(s) and sub-committee(s)

  • Member: Committee on the Honouring of Obligations and Commitments by Member States of the Council of Europe (Monitoring Committee) (since 28/06/2019)
  • Full Member: Committee on Political Affairs and Democracy (since 21/01/2019)
  • Chairperson of national delegation: Standing Committee (since 21/01/2019)
  • Member of the Monitoring Committee of the member States that are party to the conflicts under the terms of reference of the sub-committee: Sub-Committee on Conflicts between Council of Europe Member States (since 30/09/2019)
  • Full Member: Sub-Committee on External Relations (since 24/01/2019)
  • Full Member: Sub-Committee on the Europe Prize (since 24/01/2019)
  • Full Member: Sub-Committee on Public Health and Sustainable Development (since 24/01/2019)
  • Alternate of Mr Mikayel MELKUMYAN (Full Member): Committee on Social Affairs, Health and Sustainable Development (since 21/01/2019)

Interventions

Activities

Reports and committee opinions