Logo Assembly Logo Hemicycle

Ms Ivelina VASSILEVA

Photo member

Substitute
Member of Parliament
GERB

National Assembly of the Republic of Bulgaria
BG - 1169 - Sofia
Bulgaria

Vasilevaivelina1@gmail.com

Working language: English

Declarations of interests:
2020 , 2019

Mandates

In the political groups

  • Member: Group of the European People's Party since 24/06/2019

In the Assembly

  • since 24/06/2019 Substitute-Bulgaria

In the committee(s) and sub-committee(s)

  • Full Member: Committee on Legal Affairs and Human Rights (since 24/06/2019)
  • Full Member: Sub-Committee on Public Health and Sustainable Development (since 28/01/2020)
  • Alternate of Mr Georgi YORDANOV (Full Member): Committee on Social Affairs, Health and Sustainable Development (since 27/01/2020)
  • Alternate of Ms Aneliya KLISAROVA (Full Member): Committee on Social Affairs, Health and Sustainable Development (from 24/06/2019 to 26/01/2020)

Interventions

Activities