Logo Assembly Logo Hemicycle

Ms Minna REIJONEN

Photo member

Representative
Member of Parliament
The Finns Party

Eduskunta
FI - 00102 - Helsinki
Finland

minna.reijonen@parliament.fi

Working language: English

Declarations of interests:
2020 , 2019

Mandates

In the political groups

  • Member: European Conservatives Group and Democratic Alliance since 05/10/2019
  • Member: European Conservatives Group from 24/06/2019 to 04/10/2019

In the Assembly

  • since 24/06/2019 Representative-Finland

In the committee(s) and sub-committee(s)

  • Full Member: Committee on Social Affairs, Health and Sustainable Development (since 24/06/2019)
  • Full Member: Sub-Committee on the Europe Prize (since 13/09/2019)
  • Full Member: Sub-Committee on Public Health and Sustainable Development (since 13/09/2019)

Activities