Logo Assembly Logo Hemicycle

Ms Elina VALTONEN

Photo member

Substitute
Member of Parliament
National Coalition Party

Eduskunta
FI - 00102 - Helsinki
Finland

Working language: English

Declarations of interests:
2021 , 2020 , 2019

Mandates

In the political groups

  • Member: Group of the European People's Party since 24/06/2019

In the Assembly

  • since 24/06/2019 Substitute - Finland

In the committee(s) and sub-committee(s)

  • Full Member: Sub-Committee on Human Rights (since 22/03/2021)
  • Full Member: Sub-Committee on Artificial Intelligence and Human Rights (since 22/03/2021)
  • Full Member: Sub-Committee on Artificial Intelligence and Human Rights (from 28/01/2020 to 24/01/2021)
  • Alternate of Mr Petri HONKONEN (Full Member): Committee on Legal Affairs and Human Rights (since 24/06/2019)

Activities