Logo Assembly Logo Hemicycle

Ms Darya SAFAI

Photo member

Representative
Deputy
N-VA

Chambre des représentants
BE - 1008 - Brussels
Belgium

darya.safai@n-va.be

Working language: English

Declarations of interests:
2020 , 2019

Mandates

In the political groups

  • Member: Members not belonging to a Political Group since 30/09/2019

In the Assembly

  • since 30/09/2019 Representative-Belgium

In the committee(s) and sub-committee(s)

  • Full Member: Committee on Migration, Refugees and Displaced Persons (since 30/09/2019)
  • Full Member: Sub-Committee on Diasporas and Integration (since 30/01/2020)
  • Full Member: Sub-Committee on Diasporas (from 03/10/2019 to 28/01/2020)
  • Full Member: Sub-Committee on the Rights of Minorities (since 02/10/2019)
  • Alternate of Mr Christophe LACROIX (Full Member): Committee on Equality and Non-Discrimination (since 30/09/2019)
  • Alternate of Mr Fourat BEN CHIKHA (Full Member): Sub-Committee on Integration (from 03/10/2019 to 28/01/2020)

Interventions

Activities