COVID-19: the Assembly modifies its working procedures Special page

Logo Assembly Logo Hemicycle

Ms María Luisa BUSTINDUY

Photo member

Substitute
Senator
PSOE

Senado
ES - 28013 - Madrid
Spain

Marisa.bustinduy@senado.es

Working language: English

Declarations of interests:
2020 , 2019

Roles

Membership of political groups

  • Member: Socialists, Democrats and Greens Group

Assembly Member

  • since 06/03/2020 Substitute-Spain
  • from 27/01/2020 to 05/03/2020 Representative-Spain
  • from 30/09/2019 to 26/01/2020 Substitute-Spain

MP's role(s) in Committee(s) and Sub-Committee(s)

  • Full Member: Committee on Equality and Non-Discrimination
  • Full Member: Sub-Committee on the Rights of Minorities
  • Full Member: Sub-Committee on Refugee and Migrant Children and Young People
  • Alternate of Ms Esther PEÑA (Full Member): Sub-Committee on Disability, Multiple and Intersectional Discrimination

Interventions

Activities