Logo Assembly Logo Hemicycle

Ms Esther PEÑA

Photo member

Substitute
Deputy
PSOE

Congreso de los Diputados
ES - 28071 - Madrid
Spain

Esther.pena@congreso.es

Working language: English

Declarations of interests:
2020 , 2019

Mandates

In the political groups

  • Member: Socialists, Democrats and Greens Group since 30/09/2019

In the Assembly

  • since 30/09/2019 Substitute-Spain

In the committee(s) and sub-committee(s)

  • Full Member: Committee on Equality and Non-Discrimination (from 30/09/2019 to 05/03/2020)
  • Full Member: Sub-Committee on Disability, Multiple and Intersectional Discrimination (since 30/01/2020)
  • Alternate of Ms Sara VILA (Full Member): Committee on Equality and Non-Discrimination (since 06/03/2020)
  • Alternate of Ms Susana SUMELZO (Full Member): Committee on Social Affairs, Health and Sustainable Development (since 06/03/2020)
  • Alternate of Ms Susana SUMELZO (Full Member): Sub-Committee on Gender Equality (since 30/01/2020)

Activities