Logo Assembly Logo Hemicycle

Mr George PAPANDREOU

Photo member

Representative
Deputy
Movement for Change

House of Parliament
GR - 10021 - Athens
Greece

interel@parliament.gr

Working language: English

Declarations of interests:
2020 , 2019

Mandates

In the political groups

  • Member: Socialists, Democrats and Greens Group since 27/01/2020
  • Vice-Chairperson: Socialists, Democrats and Greens Group from 30/09/2019 to 26/01/2020

In the Assembly

  • since 30/09/2019 Representative-Greece

In the committee(s) and sub-committee(s)

  • Member: Committee on the Honouring of Obligations and Commitments by Member States of the Council of Europe (Monitoring Committee) (since 27/01/2020)
  • Full Member: Committee on Equality and Non-Discrimination (since 30/09/2019)
  • Full Member: Sub-Committee on Gender Equality (from 02/10/2019 to 27/01/2020)
  • Alternate of Mr Georgios KATROUGKALOS (Full Member): Committee on Political Affairs and Democracy (since 30/09/2019)
  • Alternate of Ms Nina KASIMATI (Full Member): Sub-Committee on Gender Equality (since 30/01/2020)
  • Alternate of Mr Georgios KATROUGKALOS (Full Member): Sub-Committee on the Middle East and the Arab World (since 03/10/2019)

Interventions

Activities

Reports and committee opinions