Logo Assembly Logo Hemicycle

Mr Jacek PROTASIEWICZ

Photo member

Representative
Deputy
KO - PSL - Kukiz'15

Chancellery of the Sejm
PL - 00-902 - Warszawa
Poland

Jacek.protasiewicz@sejm.pl

Working language: English

Declarations of interests:
2020

Mandates

In the political groups

  • Member: Group of the European People's Party since 27/01/2020

In the Assembly

  • since 27/01/2020 Representative-Poland

In the committee(s) and sub-committee(s)

  • Full Member: Committee on Legal Affairs and Human Rights (since 27/01/2020)
  • Full Member: Sub-Committee on Diasporas and Integration (since 30/01/2020)
  • Full Member: Sub-Committee on Artificial Intelligence and Human Rights (since 28/01/2020)
  • Alternate of Mr Jerzy POLACZEK (Full Member): Committee on Migration, Refugees and Displaced Persons (since 06/03/2020)
  • Alternate of Mr Arkadiusz MULARCZYK (Full Member): Committee on Migration, Refugees and Displaced Persons (from 27/01/2020 to 05/03/2020)

Activities