Logo Assembly Logo Hemicycle

Mr Damien COTTIER

Photo member

Substitute
Member of the National Council
Les Libéraux-Radicaux

Conseil national
CH-3003 - Berne
Switzerland

damien.cottier@parl.ch

Working language: French

Declarations of interests:
2020

Mandates

In the political groups

  • Member: Alliance of Liberals and Democrats for Europe since 27/01/2020

In the Assembly

  • since 27/01/2020 Substitute-Switzerland

In the committee(s) and sub-committee(s)

  • Member: Committee on the Honouring of Obligations and Commitments by Member States of the Council of Europe (Monitoring Committee) (since 26/06/2020)
  • Full Member: Committee on Migration, Refugees and Displaced Persons (since 27/01/2020)
  • Full Member: Sub-Committee on Refugee and Migrant Children and Young People (since 30/01/2020)
  • Full Member: Sub-Committee on Artificial Intelligence and Human Rights (since 28/01/2020)
  • Alternate of Mr Hannes GERMANN (Full Member): Committee on Legal Affairs and Human Rights (since 27/01/2020)
  • Alternate of Mr Hannes GERMANN (Full Member): Sub-Committee on the implementation of judgments of the European Court of Human Rights (since 11/09/2020)
  • Alternate of Mr Charles JUILLARD (Full Member): Sub-Committee on the implementation of judgments of the European Court of Human Rights (from 28/01/2020 to 10/09/2020)

Activities