Logo Assembly Logo Hemicycle

Ms Ada MARRA

Photo member

Representative
Member of the National Council
Partis socialiste suisse

Conseil national
CH-3003 - Berne
Switzerland

ada.marra@parl.ch

Working language: French

Declarations of interests:
2020

Mandates

In the political groups

  • Member: Socialists, Democrats and Greens Group since 27/01/2020

In the Assembly

  • since 27/01/2020 Representative-Switzerland

In the committee(s) and sub-committee(s)

  • Full Member: Committee on Equality and Non-Discrimination (since 27/01/2020)
  • Full Member: Sub-Committee on Gender Equality (since 30/01/2020)
  • Full Member: Sub-Committee on Media and Information Society (since 29/01/2020)
  • Alternate of Mr Jean-Pierre GRIN (Full Member): Committee on Social Affairs, Health and Sustainable Development (since 15/09/2020)
  • Alternate of Mr Olivier FRANÇAIS (Full Member): Committee on Culture, Science, Education and Media (since 27/01/2020)
  • Alternate of Mr Roland Rino BÜCHEL (Full Member): Sub-Committee on Education, Youth and Sport (since 29/01/2020)
  • Alternate of Ms Sibel ARSLAN (Full Member): Sub-Committee on Public Health and Sustainable Development (since 22/09/2020)
  • Alternate of Mr Jean-Pierre GRIN (Full Member): Sub-Committee on Children (since 22/09/2020)

Interventions

Activities