Logo Assembly Logo Hemicycle

Mr Kakhaber KUTCHAVA

Photo member

Representative
Deputy
Georgian Dream

Parliament of Georgia
GE - 0118 - Tbilisi
Georgia

kkuchava@parliament.ge

Working language: English

Declarations of interests:
2020

Mandates

In the political groups

  • Member: Socialists, Democrats and Greens Group since 27/01/2020

In the Assembly

  • since 27/01/2020 Representative-Georgia

In the committee(s) and sub-committee(s)

  • Chairperson of national delegation: Standing Committee (since 25/01/2021)
  • Member: Committee on the Honouring of Obligations and Commitments by Member States of the Council of Europe (Monitoring Committee) (since 25/01/2021)
  • Full Member: Committee on Political Affairs and Democracy (since 27/01/2020)
  • Full Member: Sub-Committee on Media and Information Society (since 29/01/2020)
  • Full Member: Sub-Committee on External Relations (since 28/01/2020)
  • Alternate of Ms Tamar TALIASHVILI (Full Member): Committee on Culture, Science, Education and Media (since 25/01/2021)
  • Alternate of Mr David SONGULASHVILI (Full Member): Committee on Culture, Science, Education and Media (from 27/01/2020 to 24/01/2021)

Interventions

Activities