Logo Assembly Logo Hemicycle

Ms Tonia ANTONIAZZI

Photo member

Representative
Deputy
Labour

House of Commons
GB - SW1A OAA - London
United Kingdom

coepa.del@parliament.uk

Working language: English

Declarations of interests:
2020

Mandates

In the political groups

  • Member: Socialists, Democrats and Greens Group since 27/01/2020

In the Assembly

  • since 26/06/2020 Representative-United Kingdom
  • from 27/01/2020 to 25/06/2020 Substitute-United Kingdom

In the committee(s) and sub-committee(s)

  • Full Member: Committee on Migration, Refugees and Displaced Persons (from 27/01/2020 to 25/06/2020)
  • Alternate of Lord George FOULKES (Full Member): Committee on Culture, Science, Education and Media (since 26/06/2020)
  • Alternate of Lord Alexander DUNDEE (Full Member): Sub-Committee on Refugee and Migrant Children and Young People (since 30/01/2020)

Activities

Reports and committee opinions

Motions, Written Declarations, Questions

Votes on adopted texts