Logo Assembly Logo Hemicycle

Mr Kamal JAFAROV

Photo member

Representative
Deputy
New Azerbaijan Party

Milli Mejlis
AZ - 1152 - Baku
Azerbaijan

kamal.jafarov@hotmail.com

Working language: English

Declarations of interests:
2021 , 2020

Mandates

In the political groups

  • Member: Members not belonging to a Political Group since 30/04/2020

In the Assembly

  • since 30/04/2020 Representative-Azerbaijan

In the committee(s) and sub-committee(s)

  • Full Member: Committee on Legal Affairs and Human Rights (since 30/04/2020)
  • Full Member: Committee on Migration, Refugees and Displaced Persons (from 30/04/2020 to 24/01/2021)
  • Full Member: Sub-Committee on Diasporas and Integration (from 29/05/2020 to 24/01/2021)
  • Full Member: Sub-Committee on Migrant Smuggling and Trafficking in Human Beings (since 29/05/2020)
  • Alternate of Mr Tural GANJALIYEV (Full Member): Committee on Migration, Refugees and Displaced Persons (since 25/01/2021)
  • Alternate of Ms Nigar ARPADARAI (Full Member): Sub-Committee on Diasporas and Integration (since 26/01/2021)

Interventions

Activities