Logo Assembly Logo Hemicycle

Mr Erkin GADIRLI

Photo member

Substitute
Deputy
Independent

Milli Mejlis
AZ - 1152 - Baku
Azerbaijan

erkin.gadirli.13@gmail.com

Working language: English

Declarations of interests:
2020

Mandates

In the political groups

  • Member: European Conservatives Group and Democratic Alliance since 05/06/2020
  • Member: Members not belonging to a Political Group from 30/04/2020 to 04/06/2020

In the Assembly

  • since 30/04/2020 Substitute-Azerbaijan

In the committee(s) and sub-committee(s)

  • Full Member: Sub-Committee on Media and Information Society (since 15/05/2020)
  • Alternate of Mr Kamal JAFAROV (Full Member): Committee on Legal Affairs and Human Rights (since 30/04/2020)
  • Alternate of Mr Rafael HUSEYNOV (Full Member): Committee on Culture, Science, Education and Media (since 30/04/2020)
  • Alternate of Mr Rafael HUSEYNOV (Full Member): Sub-Committee on Education, Youth and Sport (since 15/05/2020)

Activities

Reports and committee opinions

Motions, Written Declarations, Questions

Votes on adopted texts