Logo Assembly Logo Hemicycle

Committee on Migration, Refugees and Displaced Persons

In the spotlight

New rapporteur on the humanitarian consequences and internal and external migration in connection with the aggression of the Russian Federation against Ukraine

Having tabled a motion for a resolution on the humanitarian consequences and internal and external migration in connection with the aggression of the Russian Federation against Ukraine, Pierre-Alain Fridez (Switzerland, SOC) has been appointed rapporteur for this new report of the Committee on 21 March 2022.

 

Appointment of a rapporteur on the humanitarian crisis emerging for Afghanistan and Afghan refugees

Birgir Thórarinsson (Iceland, EPP/CD) was appointed rapporteur on the humanitarian crisis emerging for Afghanistan and Afghan refugees on 21 March 2022 after a motion on this topic was adopted on 30 September 2021 and referred to the Committee on 24 January 2022.

 

New rapporteur on Election campaign and the rights of migrants

Having tabled a motion for a resolution on the theme of migration and asylum in the election campaign and the consequences on the welcoming and rights of migrants, Yolaine de Courson (France, ALDE) has been appointed rapporteur for this new report of the Committee on 24 January 2022.

 

Appointment of a rapporteur on the humanitarian crisis emerging for Afghanistan and Afghan refugees

Birgir Thórarinsson (Iceland, EPP/CD) was appointed rapporteur on the humanitarian crisis emerging for Afghanistan and Afghan refugees on 21 March 2022 after a motion on this topic was adopted on 30 September 2021 and referred to the Committee on 24 January 2022.

 

New rapporteur on the theme of migration and asylum in the election campaign and consequences on the welcoming and rights of migrants

Pierre-Alain Fridez (Switzerland, SOC) was appointed rapporteur for the theme of migration and asylum in the election campaign and consequences on the welcoming and rights of migrants on 13 October 2022, in replacement of Ms Yolaine de Courson (France, ALDE), who is no longer a member of PACE.

 

Visiting detention centres for irregular migrants

Many parliamentarians across Europe have a right to visit detention centres for irregular migrants and asylum seekers as part of their mandate as national parliamentarians. Yet a survey conducted by the Assembly has shown that this right is not always known to parliamentarians or used to its full capacity. The Committee has developed a guide to raise awareness of this right and encourage and assist parliamentarians in carrying out visits to detention centres.  More

Did you know ?

On 24 January 2022, Theodoros Rousopoulos (Greece, EPP/CD) was elected by acclamation, Chairperson of the Committee, succeeding Pierre-Alain Fridez (Switzerland, SOC).

The three Vice-Chairpersons of the Bureau were also elected by acclamation: Paul Gavan (Ireland, UEL) as 1st Vice-Chairperson, Oleksii Goncharenko (Ukraine EC/DA) as 2nd Vice-Chairperson and Domagoj Hajduković (Croatia, SOC) as 3rd Vice-Chairperson.