Logo Assembly Logo Hemicycle

Examination of credentials of representatives and substitutes

Report on credentials | Doc. 13953 | 22 January 2016

1 In accordance with Rule 6, paragraphs 1 and 3, of the Rules of Procedure, the President of the Assembly has received the credentials of representatives and substitutes for the 2016 Ordinary Session of the Assembly, which have been transmitted in due form by the competent authorities of member States.
2 The Parliament of the Russian Federation did not transmit credentials for the 2016 Ordinary Session.Note
3 The Assembly is called upon to express its decision on the validation of the credentials of the representatives and substitutes whose names are given in this report.
4 Four seats of representative and five seats of substitute remain vacant for Croatia (following parliamentary elections).
5 One seat of representative and one seat of substitute remain vacant for Cyprus.
6 One seat of representative and two seats of substitute remain vacant for the Republic of Moldova.
7 Six seats of representative and seven seats of substitute remain vacant for Spain (following parliamentary elections).
8 Four seats of substitute remain vacant for Turkey (following parliamentary elections).
9 In the case of reasoned objection or contestation, the contested credentials shall be referred without debate to the appropriate committee which shall report back to the Assembly, in accordance with Rules 7 and 8 of the Rules of Procedure.

1 Members

1.1 Albania

1.1.1 Representatives

Mr Sali BERISHA (Democratic Party)

M. Namik DOKLE (Socialist Party)

Ms Valentina LESKAJ (Socialist Party)

Mr Petrit VASILI (Socialist Movement for Integration)

1.1.2 Substitutes

Mr Oerd BYLYKBASHI (Democratic Party)

Ms Silva CAKA (Socialist Movement for Integration)

Mr Eduard SHALSI (Socialist Party)

Ms Olta XHAÇKA (Socialist Party)

1.2 Andorra

1.2.1 Representatives

Mme Meritxell MATEU (Groupe Démocrate)

Ms Judith PALLARÉS (Groupe Libéral)

1.2.2 Substitutes

Ms Sílvia Eloïsa BONET (Groupe parlementaire mixte)

M. Carles JORDANA (Groupe Démocrate)

1.3 Armenia

1.3.1 Representatives

Mr Samvel FARMANYAN (Republican Party of Armenia)

Ms Hermine NAGHDALYAN (Republican Party of Armenia)

Mme Naira ZOHRABYAN (Prosperous Armenia)

Mr Levon ZOURABIAN (Armenian National Congress)

1.3.2 Substitutes

Mr Vahan BABAYAN (Prosperous Armenia)

Ms Naira KARAPETYAN (Republican Party of Armenia)

M. Armen RUSTAMYAN (Armenian Revolutionary Federation)

M. Mher SHAHGELDYAN (Rule of Law)

1.4 Austria

1.4.1 Representatives

Mr Werner AMON (ÖVP)

Mr Franz Leonhard EßL (ÖVP)

Mr Johannes HÜBNER (FPÖ)

Ms Alev KORUN (Grüne)

Mr Stefan SCHENNACH (SPÖ)

Ms Gisela WURM (SPÖ)

1.4.2 Substitutes

Mr Eduard KÖCK (ÖVP)

Ms Christine MUTTONEN (SPÖ)

Ms Barbara ROSENKRANZ (FPÖ)

Mr Nikolaus SCHERAK (NEOS)

Mr Andreas SCHIEDER (SPÖ)

Ms Angelika WINZIG (ÖVP)

1.5 Azerbaijan

1.5.1 Representatives

Ms Sahiba GAFAROVA (New Azerbaijan Party)

Mr Sabir HAJIYEV (Civil Unity Party)

Mr Rafael HUSEYNOV (Civil Solidarity Party)

M. Muslim MAMMADOV (Independent)

Ms Ganira PASHAYEVA (Independent)

Mr Samad SEYIDOV (New Azerbaijan Party)

1.5.2 Substitutes

Ms Sevinj FATALIYEVA (New Azerbaijan Party)

Mr Vusal HUSEYNOV (New Azerbaijan Party)

Mr Elshan MUSAYEV (Azerbaijan Democratic Enlightenment Party)

Mr Fazil MUSTAFA (Great Creation Party)

Mr Rovshan RZAYEV (Independent)

Mr Elkhan SULEYMANOV (Independent)

1.6 Belgium

1.6.1 Representatives

M. Philippe BLANCHART (PS)

Mr Piet De BRUYN (N-VA)

M. Alain DESTEXHE (MR)

Ms Daphné DUMERY (N-VA)

M. Philippe MAHOUX (PS)

M. Damien THIÉRY (MR)

M. Stefaan VERCAMER (CD&V )

1.6.2 Substitutes

Mr Hendrik DAEMS (Open VLD)

Ms Cindy FRANSSEN (CD&V )

Mr Andries GRYFFROY (N-VA)

Mme Sabien LAHAYE-BATTHEU (Open VLD)

Mr Dirk Van der MAELEN (SP.A)

Ms Petra De SUTTER (Groen)

Mme Kristien Van VAERENBERGH (N-VA)

1.7 Bosnia and Herzegovina

1.7.1 Representatives

Mr Mladen BOSIĆ (Serb Democratic Party)

Mr Željko KOMŠIĆ (Democratic Front)

Ms Borjana KRIŠTO (Croatian Democratic Union)

Mme Milica MARKOVIĆ (Alliance of Independent Social Democrats)

Mr Senad ŠEPIĆ (Party of Democratic Action)

1.7.2 Substitutes

Mr Damir ARNAUT (Union for a Better Future of BiH)

Mr Darko BABALJ (Serb Democratic Party)

Mr Bariša ČOLAK (Croat Democratic Union)

Ms Nermina KAPETANOVIĆ (Party of Democratic Action)

Mr Saša MAGAZINOVIĆ (Social Democratic Party)

1.8 Bulgaria

1.8.1 Representatives

Ms Dzhema GROZDANOVA (GERB)

Mr Mustafa KARADAYI (Movement for Rights and Freedoms)

Mr Danail KIRILOV (GERB)

Mr Valeri SIMEONOV (Patriotic Front)

Mr Yanaki STOILOV (BPS Leftist Bulgaria)

Mr Antoni TRENCHEV (Reformist Block)

1.8.2 Substitutes

Mr Borislav BORISOV (Coalition ABV)

Mr Desislav CHUKOLOV (ATAKA)

Mme Milena DAMYANOVA (GERB)

M. Kancho FILIPOV (Bulgarian Democratic Centre)

Mr Hamid HAMID (Movement for Rights and Freedoms)

Mr Valeri JABLIANOV (BSP Leftist Bulgaria)

1.9 Croatia

1.9.1 Representatives

Mr Gordan JANDROKOVIĆ (Croatian Democratic Union)

ZZ...

ZZ...

ZZ...

ZZ...

1.9.2 Substitutes

ZZ...

ZZ...

ZZ...

ZZ...

ZZ...

1.10 Cyprus

1.10.1 Representatives

Mme Athina KYRIAKIDOU (DIKO - Democratic Party)

Mr George LOUKAIDES (AKEL - Left - New Forces)

ZZ...

1.10.2 Substitutes

Ms Stella KYRIAKIDES (DISY - Democratic Rally Party)

Mr Nicos NICOLAIDES (EDEK - Social Democratic Movement)

ZZ...

1.11 Czech Republic

1.11.1 Representatives

Mr Ondřej BENEŠIK (Christian and Democratic Union - Czechoslovak People's Party)

Mme Daniela FILIPIOVÁ (Civic Democratic Party)

Mr Rom KOSTŘICA (TOP 09 and Mayors)

Ms Soňa MARKOVÁ (Communist Party of Bohemia and Moravia)

Mr Miroslav NENUTIL (Czech Social Democratic Party)

Ms Dana VÁHALOVÁ (Czech Social Democratic Party)

Ms Kristýna ZELIENKOVÁ (Action of Dissatisfied Citizens 2011)

1.11.2 Substitutes

M. Miroslav ANTL (Czech Social Democratic Party)

Mr Marek ČERNOCH (Dawn of Direct Democracy)

Ms Ivana DOBEŠOVÁ (Action of Dissatisfied Citizens 2011)

Ms Jana FISCHEROVÁ (Civic Democratic Party)

Mr Václav HAMPL (Christian Democratic Union - Czechoslovak People's Party)

Mr Pavel HOLÍK (Czech Social Democratic Party)

Ms Gabriela PECKOVÁ (TOP 09 and Mayors)

1.12 Denmark

1.12.1 Representatives

Ms Tilde BORK (Danish People's Party)

Mr Martin HENRIKSEN (Danish People's Party)

Mr Michael Aastrup JENSEN (Liberals)

Mr Mogens JENSEN (Social Democrats)

Mr Nikolaj VILLUMSEN (Red-Green Alliance)

1.12.2 Substitutes

Ms Christina EGELUND (Liberal Alliance)

Mr Christian LANGBALLE (Danish People's Party)

Ms Aaja Chemnitz LARSEN (Inuit Aqaqatigiit)

Mr Morten LØKKEGAARD (Liberals)

Mr Rasmus NORDQVIST (Alternative)

1.13 Estonia

1.13.1 Representatives

Mr Eerik-Niiles KROSS (Estonian Reform Party)

Ms Marianne MIKKO (Social Democratic Party)

Ms Mailis REPS (Centre Party)

1.13.2 Substitutes

Mr Raivo AEG (Pro Patria and Res Publica Union)

Mr Andres HERKEL (Estonian Free Party)

Mr Jaak MADISON (Conservative People's Party of Estonia)

1.14 Finland

1.14.1 Representatives

Ms Sirkka-Liisa ANTTILA (Centre Party)

Ms Maria GUZENINA (Social Democrats)

Ms Anne KALMARI (Centre Party)

Mr Tom PACKALÉN (The Finns Party)

Ms Jaana PELKONEN (National Coalition)

1.14.2 Substitutes

Mr Petri HONKONEN (Centre Party)

Ms Susanna HUOVINEN (Social Democrats)

Ms Anne LOUHELAINEN (The Finns Party)

Mr Olli-Poika PARVIAINEN (The Greens)

Mr Sinuhe WALLINHEIMO (National Coalition)

1.15 France

1.15.1 Representatives

Mme Brigitte ALLAIN (Ecologiste)

M. Gérard BAPT (Socialiste, républicain et citoyen)

Mme Maryvonne BLONDIN (Socialiste et républicain)

Mme Nicole DURANTON (Les Républicains)

Mme Josette DURRIEU (Socialiste et républicain)

M. Bernard FOURNIER (Les Républicains)

Mme Sylvie GOY-CHAVENT (UDI-UC)

M. François GROSDIDIER (Les Républicains)

M. Denis JACQUAT (Les Républicains)

Mme Marietta KARAMANLI (Socialiste, républicain et citoyen)

M. Pierre-Yves LE BORGN' (Socialiste, républicain et citoyen)

M. Jean-Yves LE DÉAUT (Socialiste, républicain et citoyen)

M. François LONCLE (Socialiste, républicain et citoyen)

M. Thierry MARIANI (Les Républicains)

M. Jean-Claude MIGNON (Les Républicains)

M. François ROCHEBLOINE (Union des démocrates et indépendents)

M. René ROUQUET (Socialiste, républicain et citoyen)

Mme Marie-Jo ZIMMERMANN (Les Républicains)

1.15.2 Substitutes

M. Damien ABAD (Les Républicains)

Mme Danielle AUROI (Ecologiste)

M. Philippe BIES (Socialiste, républicain et citoyen)

M. Jacques BIGOT (Socialiste et républicain)

Mme Pascale CROZON (Socialiste, républicain et citoyen)

Mme Marie-Christine DALLOZ (Les Républicains)

M. Jean-Claude FRÉCON (Socialiste et républicain)

Mme Geneviève GOSSELIN-FLEURY (Socialiste, républicain et citoyen)

M. Guy-Dominique KENNEL (Les Républicains)

Mme Anne-Yvonne LE DAIN (Socialiste, républicain et citoyen)

M. Jacques LEGENDRE (Les Républicains)

Mme Martine MARTINEL (Socialiste, républicain et citoyen)

M. Yves POZZO DI BORGO (UDI-UC)

Mme Catherine QUÉRÉ (Socialiste, républicain et citoyen)

M. André REICHARDT (Les Républicains)

M. Frédéric REISS (Les Républicains)

M. Rudy SALLES (Union des démocrates et indépendents)

M. André SCHNEIDER (Les Républicains)

1.16 Georgia

1.16.1 Representatives

Mr David BAKRADZE (United National Movement)

Mr Levan BERDZENISHVILI (Georgian Dream - Republicans)

Mr Irakli CHIKOVANI (Free Democrats)

Mr Tedo JAPARIDZE (Georgian Dream)

Ms Manana KOBAKHIDZE (Georgian Dream)

1.16.2 Substitutes

Ms Eka BESELIA (Georgian Dream)

Mr Giorgi KANDELAKI (United National Movement)

Mr Zviad KVATCHANTIRADZE (Georgian Dream)

Ms Guguli MAGRADZE (Georgian Dream)

Mme Chiora TAKTAKISHVILI (United National Movement)

1.17 Germany

1.17.1 Representatives

Ms Luise AMTSBERG (BÜNDNIS 90 / DIE GRÜNEN)

Ms Doris BARNETT (SPD)

Ms Marieluise BECK (BÜNDNIS 90 / DIE GRÜNEN)

Ms Elvira DROBINSKI-WEIß (SPD)

Ms Ute FINCKH-KRÄMER (SPD)

Mr Axel E. FISCHER (CDU/CSU)

Mr Michael HENNRICH (CDU/CSU)

Ms Anette HÜBINGER (CDU/CSU)

Mr Andrej HUNKO (DIE LINKE)

Mr Josip JURATOVIC (SPC)

Ms Julia OBERMEIER (CDU/CSU)

Ms Kerstin RADOMSKI (CDU/CSU)

Mr Frank SCHWABE (SPD)

Mr Bernd SIEBERT (CDU/CSU)

Ms Karin STRENZ (CDU/CSU)

Mr Karl-Georg WELLMANN (CDU/CSU)

Ms Katrin WERNER (DIE LINKE)

Mr Tobias ZECH (CDU/CSU)

1.17.2 Substitutes

Ms Annalena BAERBOCK (BÜNDNIS 90 / DIE GRÜNEN)

Ms Sybille BENNING (CDU/CSU)

Mr Bernd FABRITIUS (CDU/CSU)

Mr Thomas FEIST (CDU/CSU)

Ms Annette GROTH (DIE LINKE)

Ms Herlind GUNDELACH (CDU/CSU)

Mr Jürgen HARDT (CDU/CSU)

Ms Gabriela HEINRICH (SPD)

Mr Franz Josef JUNG (CDU/CSU)

Mr Rolf MÜTZENICH (SPD)

Mr Harald PETZOLD (DIE LINKE)

Ms Mechthild RAWERT (SPD)

Mr Johann SAATHOFF (SPD)

Mr Axel SCHÄFER (SPD)

Mr Frithjof SCHMIDT (BÜNDNIS 90 / DIE GRÜNEN)

Mr Volker ULLRICH (CDU/CSU)

Mr Volkmar VOGEL (CDU/CSU)

Mr Johann WADEPHUL (CDU/CSU)

1.18 Greece

1.18.1 Representatives

Ms Theodora BAKOYANNIS (N.D.)

Ms Anastasia CHRISTODOULOPOULOU (SY.RIZ.A)

Ms Nina KASIMATI (SY.RIZ.A.)

Ms Vasiliki KATRIVANOU (SY.RIZ.A.)

Ms Ioanneta KAVVADIA (SY.RIZ.A.)

Mr Evangelos MEIMARAKIS (N.D.)

M. Konstantinos TZAVARAS (N.D.)

1.18.2 Substitutes

Mr Konstantinos DOUZINAS (SY.RIZ.A)

Mr Panagiotis ILIOPOULOS (Popular Association - Golden Dawn)

Ms Liana KANELLI (Greek Communist Party)

Mr Vasileios KOKKALIS (Independent Hellenes)

Mr Georgios MAVROTAS (To Potámi)

Ms Eleni RAPTI (N.D.)

M. Evangelos VENIZELOS (Democratic Coalition)

1.19 Hungary

1.19.1 Representatives

Mr Zsolt CSENGER-ZALÁN (Fidesz Hungarian Civic Union)

Mme Katalin CSÖBÖR (Fidesz Hungarian Civic Union)

Mr Gergely GULYÁS (Fidesz Hungarian Civic Union)

Mr Márton GYÖNGYÖSI (Jobbick Movement for a better Hungary)

Mr Attila MESTERHÁZY (Hungarian Socialist Party)

Mr Zsolt NÉMETH (Fidesz Hungarian Civic Union)

Mr Imre VEJKEY (KDNP Christian Democratic People's Party)

1.19.2 Substitutes

Ms Mónika BARTOS (Fidesz Hungarian Civic Union)

Mr Gábor HARANGOZÓ (Hungarian Socialist Party)

Mme Rózsa HOFFMANN (KDNP Christian Democratic People's Party)

Mr István HOLLIK (KDNP Christian Democratic People's Party)

Mr Jenő MANNINGER (Fidesz Hungarian Civic Union)

Ms Erzsébet SCHMUCK (LMP Politics can be different)

Mr Attila TILKI (Fidesz Hungarian Civic Union)

1.20 Iceland

1.20.1 Representatives

Mr Karl GARÐARSSON (Progressive Party)

Mr Ögmundur JÓNASSON (Left-Green Movement)

Ms Unnur Brá KONRÁÐSDÓTTIR (Independence Party)

1.20.2 Substitutes

Ms Oddný HARÐARDÓTTIR (Social Democratic Alliance)

Mr Brynjar NÍELSSON (Independence Party)

Ms Jóhanna María SIGMUNDSDÓTTIR (Progressive Party)

1.21 Ireland

1.21.1 Representatives

Mr Terry LEYDEN (Fianna Fail)

Mr Michael McNAMARA (Labour)

Ms Olivia MITCHELL (Fine Gael)

Mr Joseph O'REILLY (Fine Gael)

1.21.2 Substitutes

Mr Seán CROWE (Sinn Féin)

Mr Jim D'ARCY (Fine Gael)

Mr Rónán MULLEN (Independent)

Ms Catherine NOONE (Fine Gael)

1.22 Italy

1.22.1 Representatives

Ms Anna ASCANI (Partito Democratico)

Ms Deborah BERGAMINI (Popolo della Libertà)

Ms Anna Maria BERNINI (Popolo della Libertà)

Ms Maria Teresa BERTUZZI (Partito Democratico)

Ms Nunzia CATALFO (Movimento 5 Stelle)

Ms Elena CENTEMERO (Popolo della Libertà)

Mr Vannino CHITI (Partito Democratico )

Mr Paolo CORSINI (Partito Democratico)

Mr Manlio DI STEFANO (Movimento 5 Stelle)

Mr Sergio DIVINA (Lega Nord Padania)

Ms Adele GAMBARO (Misto)

Mr Francesco Maria GIRO (Popolo della Libertà)

Mr Florian KRONBICHLER (Sinistra Ecologia Libertà)

Mr Michele NICOLETTI (Partito Democratico)

Ms Lia QUARTAPELLE PROCOPIO (Partito Democratico)

Mr Andrea RIGONI (Partito Democratico )

Mr Vincenzo SANTANGELO (Movimento 5 Stelle)

Mme Milena SANTERINI (Per l'Italia)

1.22.2 Substitutes

Mr Ferdinando AIELLO (Partito Democratico)

Mr Francesco Maria AMORUSO (Popolo della Libertà)

Ms Tamara BLAZINA (Partito Democratico)

Mr Massimo CERVELLINI (Misto)

Mr Khalid CHAOUKI (Partito Democratico)

Ms Eleonora CIMBRO (Partito Democratico)

Mr Luca D'ALESSANDRO (Popolo della Libertà)

Ms Cristina DE PIETRO (Misto)

Mr Claudio FAZZONE (Popolo della Libertà)

Mr Giuseppe GALATI (Popolo della Libertà)

Ms Adriana GALGANO (Scelta Civica per l'Italia)

Mr Carlo LUCHERINI (Partito Democratico)

Ms Emanuela MUNERATO (Misto)

Mr Luis Alberto ORELLANA (Misto)

Ms Laura PUPPATO (Partito Democratico)

Ms Maria Edera SPADONI (Movimento 5 Stelle)

Mr Francesco VERDUCCI (Partito Democratico)

Ms Sandra ZAMPA (Partito Democratico)

1.23 Latvia

1.23.1 Representatives

M. Andris BĒRZINŠ (Union of Green and Farmers)

Ms Inese LAIZĀNE (VL–TB/LNNK)

Ms Inese LĪBIŅA-EGNERE (Unity)

1.23.2 Substitutes

Mr Boriss CILEVIČS (Concord)

Ms Nellija KLEINBERGA (Latvian Regional Alliance)

Mr Romāns MEŽECKIS (For Latvia from the Heart)

1.24 Liechtenstein

1.24.1 Representatives

Mr Rainer GOPP (Progressive Citizen's Party)

Ms Judith OEHRI (Patriotic Union)

1.24.2 Substitutes

Mr Hubert LAMPERT (Progressive Citizen's Party)

Ms Karin RÜDISSER-QUADERER (Patriotic Union)

1.25 Lithuania

1.25.1 Representatives

M. Gediminas JAKAVONIS (Labour Party)

Mr Arturas SKARDŽIUS (Lithuanian Social Democratic Party)

Ms Birutė VĖSAITĖ (Social Democratic Party)

Mr Emanuelis ZINGERIS (Homeland Union - Lithuanian Christian Democrats)

1.25.2 Substitutes

Mr Petras GRAŽULIS (Order and Justice)

Ms Dalia KUODYTĖ (Liberals Movement)

Ms Dangutė MIKUTIENĖ (Labour Party)

Mr Egidijus VAREIKIS (Homeland Union - Lithuanian Christian Democrats)

1.26 Luxembourg

1.26.1 Representatives

Mme Anne BRASSEUR (Parti démocratique)

M. Yves CRUCHTEN (Parti Ouvrier Socialiste Luxembourgeois)

Mme Françoise HETTO-GAASCH (Parti chrétien social)

1.26.2 Substitutes

M. Claude ADAM (Les Verts)

Mme Martine MERGEN (Parti chrétien social)

M. Serge WILMES (Parti chrétien social)

1.27 Malta

1.27.1 Representatives

Mr Joseph DEBONO GRECH (Labour Party)

Mr Joseph FENECH ADAMI (Nationalist Party )

Ms Deborah SCHEMBRI (Labour Party)

1.27.2 Substitutes

Mr Charlò BONNICI (Nationalist Party)

Mr Deo DEBATTISTA (Labour Party)

Mr Joseph SAMMUT (Labour Party)

1.28 Republic of Moldova

1.28.1 Representatives

Mr Valeriu GHILETCHI (Liberal Democratic Party)

M. Andrei NEGUTA (Socialist Party)

Ms Liliana PALIHOVICI (Liberal Democratic Party)

Mr Vladimir VORONIN (Communist Party)

ZZ...

1.28.2 Substitutes

Mme Valentina BULIGA (Democratic Party)

Mr Igor DODON (Socialist Party)

Ms Violeta IVANOV (Communist Party)

ZZ...

ZZ...

1.29 Monaco

1.29.1 Representatives

M. Jean-Charles ALLAVENA (Horizon Monaco)

Mme Béatrice FRESKO-ROLFO (Horizon Monaco)

1.29.2 Substitutes

M. Christian BARILARO (Horizon Monaco)

M. Bernard PASQUIER (Union Monégasque)

1.30 Montenegro

1.30.1 Representatives

Mr Predrag SEKULIĆ (Democratic Party of Socialists)

Mr Goran TUPONJA (Positive Montenegro)

Ms Draginja VUKSANOVIĆ (Social Democratic Party)

1.30.2 Substitutes

Ms Marija Maja ĆATOVIĆ (Democratic Party of Socialists)

Ms Snežana JONICA (Socialist People's Party)

Mr Rifat RASTODER (Social Democratic Party)

1.31 Netherlands

1.31.1 Representatives

Mme Khadija ARIB (Labour Party (PvdA))

Mr Tiny KOX (Socialist Party (SP))

Ms Ria OOMEN-RUIJTEN (Christian Democratic Appeal (CDA))

Mr Paul SCHNABEL (Democrats 66 (D66))

Mr Koos SCHOUWENAAR (People's Party for Freedom and Democracy (VVD))

Mr Nico SCHRIJVER (Labour Party (PvdA))

Mr Bas van 't WOUT (People's Party for Freedom and Democracy (VVD))

1.31.2 Substitutes

Mr Malik AZMANI (People's Party for Freedom and Democracy (VVD))

Mr Tuur ELZINGA (Socialist Party (SP))

Ms Marit MAIJ (Labour Party (PvdA))

Mr Gidi MARKUSZOWER (Party for Freedom (PVV))

Mr Pieter OMTZIGT (Christian Democrat Appeal (CDA))

Ms Tineke STRIK (GroenLinks)

Mr Mart van de VEN (People's Party for Freedom and Democracy (VVD))

1.32 Norway

1.32.1 Representatives

Ms Lise CHRISTOFFERSEN (Labour Party)

Mr Frank J. JENSSEN (Conservative Party)

Ms Ingjerd SCHOU (Conservative Party)

Mr Snorre Serigstad VALEN (Social Left Party)

Mr Morten WOLD (Progress Party)

1.32.2 Substitutes

Ms Ingebjørg GODSKESEN (Progress Party)

Mr Hans Fredrik GRØVAN (Christian Democratic Party)

Mr Tore HAGEBAKKEN (Labour Party)

Ms Kristin Ørmen JOHNSEN (Conservative Party)

Mr Kåre SIMENSEN (Labour Party)

1.33 Poland

1.33.1 Representatives

Ms Iwona ARENT (Law and Justice (PiS))

Mr Włodzimierz BERNACKI (Law and Justice (PiS))

Ms Margareta BUDNER (Law and Justice (PiS))

Mr Andrzej HALICKI (Civic Platform (PO))

Mr Andrzej JAWORSKI (Law and Justice (PiS))

Mr Bogdan KLICH (Civic Platform (PO))

Mr Arkadiusz MULARCZYK (Law and Justice (PiS))

Ms Agnieszka POMASKA (Civic Platform (PO))

Mr Dominik TARCZYŃSKI (Law and Justice (PiS))

Mr Krzysztof TRUSKOLASKI (Modern (.N))

Mr Jacek WILK (Kukiz'15 (K'15))

Mr Andrzej WOJTYŁA (Law and Justice (PiS))

1.33.2 Substitutes

Mr Krzysztof BREJZA (Civic Platform (PO))

Mr Tomasz CIMOSZEWICZ (Civic Platform (PO))

Mr Grzegorz CZELEJ (Law and Justice (PiS))

Mr Grzegorz JANIK (Law and Justice (PiS))

Mr Daniel MILEWSKI (Law and Justice (PiS))

Ms Andżelika MOŻDŹANOWSKA (Polish People's Party (PSL))

Mr Killion MUNYAMA (Civic Platform (PO))

Mr Jarosław OBREMSKI (Group of Independent Senators (KSN))

Mr Jacek OSUCH (Law and Justice (PiS))

M. Aleksander POCIEJ (Civic Platform (PO))

Mr Krzysztof SITARSKI (Kukiz'15 (K'15))

Mr Ryszard TERLECKI (Law and Justice (PiS))

1.34 Portugal

1.34.1 Representatives

M. Carlos Alberto GONÇALVES (PSD)

M. Luís LEITE RAMOS (PSD)

Mr Duarte MARQUES (PS)

M. Alberto MARTINS (PS)

Mme Ana Catarina MENDES (PS)

Mme Helena ROSETA (PS)

M. Adão SILVA (PSD)

1.34.2 Substitutes

Mr Sérgio AZEVEDO (PSD)

Ms Regina BASTOS (PSD)

M. Telmo CORREIA (CDS-PP)

Mme Edite ESTRELA (PS)

M. Paulo PISCO (PS)

Mr António Filipe RODRIGUES (PCP)

Mme Idália SERRÃO (PS)

1.35 Romania

1.35.1 Representatives

Mr Ben-Oni ARDELEAN (National Liberal Party)

Mr Cătălin Daniel FENECHIU (Dan Diaconescu - People's Party)

Ms Alina Ștefania GORGHIU (National Liberal Party)

M. Florin IORDACHE (Parti social démocrate)

Mme Florina-Ruxandra JIPA (Union nationale pour le progrès de la Roumanie)

Mr Attila KORODI (Democratic Alliance of Hungarians in Romania)

Mr Marian NEACȘU (Social Democratic Party)

Mr Florin Costin PÂSLARU (Social Democratic Party)

M. Cezar Florin PREDA (Parti démocrate libéral)

Mr Ionuț-Marian STROE (National Liberal Party)

1.35.2 Substitutes

Mr Viorel Riceard BADEA (Liberal Democratic Party)

Ms Ana BIRCHALL (Social Democratic Party)

Ms Camelia-Margareta BOGDĂNICI (Social Democratic Party)

Mr Titus CORLĂŢEAN (Social Democratic Party)

Mr Corneliu Mugurel COZMANCIUC (National Liberal Party)

Mr Mihai-Viorel FIFOR (Social Democratic Party)

Mr Daniel FLOREA (Social Democratic Party)

Mr Attila Béla-Ladislau KELEMEN (Democratic Alliance of Hungarians in Romania)

Mr Theodor-Cătălin NICOLESCU (National Liberal Party)

Mr Ion POPA (National Liberal Party)

1.36 San Marino

1.36.1 Representatives

M. Paride ANDREOLI (PS)

Mme Lorella STEFANELLI (PDCS)

1.36.2 Substitutes

Mr Gerardo GIOVAGNOLI (PSD)

M. Augusto MICHELOTTI (SU)

1.37 Serbia

1.37.1 Representatives

Ms Aleksandra DJUROVIĆ (Serbian Progressive Party)

Mr Aleksandar JOVIČIĆ (Serbian Progressive Party)

Ms Elvira KOVÁCS (Alliance of Vojvodina Hungarians)

Ms Marija OBRADOVIĆ (Serbian Progressive Party)

Mr Žarko OBRADOVIĆ (Socialist Party of Serbia)

Mr Aleksandar SENIĆ (Social Democratic Party)

Ms Nataša VUČKOVIĆ (Democratic Party)

1.37.2 Substitutes

Mr Dejan KOVAČEVIĆ (Serbian Progressive Party)

Ms Vesna MARJANOVIĆ (Democratic Party)

Mr Veroljub MATIĆ (Serbian Progressive Party)

Ms Stefana MILADINOVIĆ (Socialist Party of Serbia)

Ms Miljana NIKOLIĆ (Serbian Progressive Party)

Ms Biljana PANTIĆ PILJA (Serbian Progressive Party)

Mr Ninoslav STOJADINOVIĆ (Social Democratic Party)

1.38 Slovak Republic

1.38.1 Representatives

Mr Ľuboš BLAHA (SMER-Social Democracy)

Mr Mikuláš DZURINDA (Independent)

Mr Martin FRONC (KDH - Christian Democratic Movement)

M. Pavol GOGA (SMER-Social Democracy)

Ms Oľga NACHTMANNOVÁ (SMER-Social Democracy)

1.38.2 Substitutes

Mr Tibor BASTRNÁK (Most–Híd)

Ms Darina GABÁNIOVÁ (SMER-Social Democracy)

Ms Lea GREČKOVÁ (SMER-Social Democracy)

Ms Helena MEZENSKÁ (OLaNO - Ordinary People and Independent Personalities)

Mr Ľubomir PETRÁK (SMER-Social Democracy)

1.39 Slovenia

1.39.1 Representatives

Ms Ksenija KORENJAK KRAMAR (Party of Modern Centre (SMC))

Mr Andrej ŠIRCELJ (Slovenian Democratic Party (SDS))

Mr Jan ŠKOBERNE (Social Democrats (SD))

1.39.2 Substitutes

Mr Matjaž HANŽEK (United Left (ZL))

Mr Aleksander KAVČIČ (Party of Modern Centre (SMC))

Mr Anže LOGAR (Slovenian Democratic Party (SDS))

1.40 Spain

1.40.1 Representatives

M. Pedro AGRAMUNT (Parti populaire)

Mr José Manuel BARREIRO (Parti populaire)

Mr Antonio GUTIÉRREZ (Socialiste)

M. Gabino PUCHE (Parti populaire)

Mme Carmen QUINTANILLA (Parti populaire)

Mme Soraya RODRÍGUEZ (Socialiste)

ZZ...

ZZ...

ZZ...

ZZ...

ZZ...

ZZ...

1.40.2 Substitutes

Mr Pedro AZPIAZU (PNV (Parti Nationaliste Basque))

M. José Miguel CAMACHO (Socialiste)

M. José María CHIQUILLO (Parti populaire)

M. Ramón MORENO BUSTOS (Parti populaire)

Mr Jordi XUCLÀ (Democràcia i Llibertat)

ZZ...

ZZ...

ZZ...

ZZ...

ZZ...

ZZ...

ZZ...

1.41 Sweden

1.41.1 Representatives

Mr Tobias BILLSTRÖM (Moderate Party)

Ms Tina GHASEMI (Moderate Party)

Mr Jonas GUNNARSSON (Social Democratic Party)

Mr Niklas KARLSSON (Social Democratic Party)

Ms Julia KRONLID (Sweden Democrats)

Ms Carina OHLSSON (Social Democratic Party)

1.41.2 Substitutes

Ms Boriana ÅBERG (Moderate Party)

Ms Eva-Lena JANSSON (Social Democratic Party)

Ms Lotta JOHNSSON FORNARVE (Left Party)

Ms Kerstin LUNDGREN (Centre Party)

Mr Johan NISSINEN (Sweden Democrats)

Ms Azadeh ROJHAN GUSTAFSSON (Social Democratic Party)

1.42 Switzerland

1.42.1 Representatives

Mme Doris FIALA (Les Libéraux-Radicaux)

M. Pierre-Alain FRIDEZ (Parti socialiste suisse)

Mr Alfred HEER (Union démocratique du centre)

M. Filippo LOMBARDI (Parti démocrate-chrétien)

Mme Liliane MAURY PASQUIER (Socialiste)

Mr Thomas MÜLLER (Union démocratique du centre)

1.42.2 Substitutes

Mr Roland Rino BÜCHEL (Union démocratique du centre)

M. Raphaël COMTE (Les Libéraux-Radicaux)

Mr Hannes GERMANN (Union démocratique du centre)

M. Jean-Pierre GRIN (Union démocratique du centre)

Mme Elisabeth SCHNEIDER-SCHNEITER (Parti démocrate-chrétien)

M. Manuel TORNARE (Parti socialiste suisse)

1.43 ''The former Yugoslav Republic of Macedonia''

1.43.1 Representatives

Ms Renata DESKOSKA (Social-Democratic Union of Macedonia)

Ms Ermira MEHMETI DEVAJA (Democratic Union for Integration)

Mr Aleksandar NIKOLOSKI (VMRO - Democratic Party for Macedonian National Unity)

1.43.2 Substitutes

Mr Imer ALIU (Democratic Party of Albanians)

Mr Stefan BOGOEV (Social-Democratic Union of Macedonia)

Mr Vladimir GJORCHEV (VRMO - Democratic Party for Macedonian National Unity)

1.44 Turkey

1.44.1 Representatives

Mr Mehmet BABAOĞLU (AKP)

Mr Deniz BAYKAL (CHP)

Mme Gülsün BİLGEHAN (CHP)

Mr Utku ÇAKIRÖZER (CHP)

Mr Şaban DİŞLİ (AKP)

Mr Markar ESEYAN (AKP)

Ms Emine Nur GÜNAY (AKP)

Mr Ekmeleddin Mehmet İHSANOĞLU (MHP)

Mr Erkan KANDEMIR (AKP)

Ms Filiz KERESTECİOĞLU DEMİR (HDP)

Mr İlhan KESİCİ (CHP)

Mr Haluk KOÇ (CHP)

Mr Talip KÜÇÜKCAN (AKP)

Mr Ertuğrul KÜRKÇÜ (HDP)

Mr Suat ÖNAL (AKP)

Mr İbrahim Mustafa TURHAN (AKP)

Ms Leyla Şahin USTA (AKP)

Mme Serap YAŞAR (AKP)

1.44.2 Substitutes

Mr Yasin AKTAY (AKP)

Mr Osman Aşkın BAK (AKP)

Mr Metin Lütfi BAYDAR (CHP)

Mr Vedat BİLGİN (AKP)

Ms Lütfiye İlksen CERİTOĞLU KURT (AKP)

Mr Ahmet Berat ÇONKAR (AKP)

M. Mehmet Kasim GÜLPINAR (AKP)

Mr Mehmet GÜNAL (MHP)

Mr Burhan KAYATÜRK (AKP)

Mr Taha ÖZHAN (AKP)

Mr Hişyar ÖZSOY (HDP)

Ms Feleknas UCA (HDP)

Mr Şirin ÜNAL (AKP)

Mr Burhanettin UYSAL (AKP)

ZZ...

ZZ...

ZZ...

ZZ...

1.45 Ukraine

1.45.1 Representatives

Mr Volodymyr ARIEV (Petro Poroshenko Bloc)

Mr Oleksandr BILOVOL (Vidrodzhennia)

Mr Mustafa DZHEMILIEV (Petro Poroshenko Bloc)

Mme Iryna GERASHCHENKO (Petro Poroshenko Bloc)

Mr Oleksii GONCHARENKO (Petro Poroshenko Bloc)

Mr Georgii LOGVYNSKYI (People's Front)

Ms Yuliya L'OVOCHKINA (Opposition Bloc)

Ms Nadiia SAVCHENKO (Batkivshchyna All-Ukrainian Union)

Mr Serhiy SOBOLEV (Batkivshchyna All-Ukrainian Union)

Ms Olena SOTNYK (Samopomich Union)

Mr Viktor VOVK (Oleh Liashko Radical Party)

Mr Leonid YEMETS (People's Front)

1.45.2 Substitutes

Mr Boryslav BEREZA (Independent)

Mr Vladyslav GOLUB (Petro Poroschenko Bloc)

Mr Ihor HUZ (People's Front)

Ms Mariia IONOVA (Petro Poroshenko Bloc)

Mr Serhii KIRAL (Samopomich Union)

Mr Serhiy LABAZIUK (People's Will)

Mr Andrii LOPUSHANSKYI (Petro Poroshenko Bloc)

Mr Andriy LOZOVOY (Oleh Liashko Radical Party)

Mr Dmytro SHPENOV (Opposition Bloc)

Mr Pavlo UNGURYAN (People's Front)

Mr Sergiy VLASENKO (Batkivshchyna All-Ukrainian Union)

Ms Svitlana ZALISHCHUK (Petro Poroshenko Bloc)

1.46 United Kingdom

1.46.1 Representatives

Ms Tasmina AHMED-SHEIKH (Scottish National)

Lord Donald ANDERSON (Labour)

Mr Guto BEBB (Conservative)

Mr David CRAUSBY (Labour)

Mr Geraint DAVIES (Labour)

Mr Jeffrey DONALDSON (Democratic Unionist)

Alexander [The Earl of] DUNDEE (Conservative)

Lady Diana ECCLES (Conservative)

Mr Nigel EVANS (Conservative)

Sir Roger GALE (Conservative )

Mr John HOWELL (Conservative)

Mr Ian LIDDELL-GRAINGER (Conservative)

Sir Alan MEALE (Labour)

Ms Kate OSAMOR (Labour)

Mr John PRESCOTT (Labour)

Mr Mark PRITCHARD (Conservative)

Ms Christina REES (Labour)

Mr Alex SALMOND (Scottish National)

1.46.2 Substitutes

Lord Richard BALFE (Conservative)

Lord David BLENCATHRA (Conservative)

Mr Liam BYRNE (Labour)

Mr David DAVIES (Conservative)

Baroness Margaret EATON (Conservative)

Ms Suella FERNANDES (Conservative)

Lord George FOULKES (Labour)

Mr Khalid MAHMOOD (Labour)

Baroness Doreen MASSEY (Labour)

Mr Huw MERRIMAN (Conservative)

Ms Mary ROBINSON (Conservative)

Mr Paul SCULLY (Conservative)

Mr Virendra SHARMA (Labour)

Ms Paula SHERRIFF (Labour)

Ms Kelly TOLHURST (Conservative)

Mr Phil WILSON (Labour)

Mr Mike WOOD (Conservative)

Lord Patrick WRIGHT (Crossbench)

;