Logo Assembly Logo Hemicycle

Ms Agnes Sirkka PRAMMER (Austria, SOC)

Photo member

Representative
Deputy
GRÜNE

Parlament
AT - 1017 - Wien
Austria

Working language: English

Declarations of interests:
2024 , 2023

Mandates

In the political groups

  • Vice-Chairperson: Socialists, Democrats and Greens Group since 05/02/2024
  • Member: Socialists, Democrats and Greens Group from 26/05/2023 to 04/02/2024

In the Assembly

  • since 26/05/2023 Representative - Austria

In the committee(s) and sub-committee(s)

  • Alternate SOC: Committee on the Election of Judges to the European Court of Human Rights (since 22/01/2024)
  • Full Member: Committee on Legal Affairs and Human Rights (since 26/05/2023)
  • Full Member: Sub-Committee on Public Health and Sustainable Development (since 25/01/2024)
  • Alternate of Mr Franz Leonhard ESSL (Full Member): Committee on Social Affairs, Health and Sustainable Development (since 26/05/2023)
  • Alternate of Ms Petra BAYR (Full Member): Sub-Committee on Human Rights (since 23/01/2024)
  • Alternate of Ms Petra BAYR (Full Member): Sub-Committee on the implementation of judgments of the European Court of Human Rights (since 23/01/2024)

Interventions

Activities

Reports and committee opinions