Logo Assembly Logo Hemicycle

Ms Stéphanie WEYDERT (Luxembourg, EPP/CD)

Photo member

Substitute
Deputy
Parti chrétien social

Chambre des Députés
LU - 1728 - Luxembourg
Luxembourg

Working language: French

Declarations of interests:
2024

Mandates

In the political groups

  • Member: Group of the European People's Party since 24/01/2024
  • Member: Members not belonging to a Political Group from 22/01/2024 to 23/01/2024

In the Assembly

  • since 22/01/2024 Substitute - Luxembourg

In the committee(s) and sub-committee(s)

  • Full Member: Committee on Social Affairs, Health and Sustainable Development (since 22/01/2024)
  • Full Member: Sub-Committee on Children (since 25/01/2024)
  • Full Member: Sub-Committee on Disability, Multiple and Intersectional Discrimination (since 23/01/2024)
  • Alternate of Mr Yves CRUCHTEN (Full Member): Committee on Equality and Non-Discrimination (since 22/01/2024)
  • Alternate of Mr Yves CRUCHTEN (Full Member): Sub-Committee on Gender Equality (since 23/01/2024)

Activities