Logo Assembly Logo Hemicycle

Mr Graziano PIZZIMENTI (Italy, EC/DA)

Photo member

Substitute
Deputy
LSP

Camera dei deputati
IT - 00186 - Roma
Italy

Working language: English

Declarations of interests:
2024 , 2023

Mandates

In the political groups

  • Member: European Conservatives Group and Democratic Alliance since 23/01/2023

In the Assembly

  • since 23/01/2023 Substitute - Italy

In the committee(s) and sub-committee(s)

  • Member: Committee on the Honouring of Obligations and Commitments by Member States of the Council of Europe (Monitoring Committee) (since 26/01/2024)
  • Full Member: Sub-Committee on Children (since 27/04/2023)
  • Alternate of Mr Alessandro GIGLIO VIGNA (Full Member): Committee on Social Affairs, Health and Sustainable Development (since 24/04/2023)
  • Alternate of Mr Dimitri COIN (Full Member): Committee on Migration, Refugees and Displaced Persons (since 24/04/2023)

Activities