Logo Assembly Logo Hemicycle

Mr Dimitrios MANTZOS (Greece, SOC)

Photo member

Substitute
Deputy
PASOK - Movement for Change (PASOK-KINAL)

House of Parliament
GR - 10021 - Athens
Greece

Working language: English

Declarations of interests:
2023

Mandates

In the political groups

  • Member: Socialists, Democrats and Greens Group since 09/10/2023

In the Assembly

  • since 09/10/2023 Substitute - Greece

In the committee(s) and sub-committee(s)

  • Full Member: Sub-Committee on Diasporas and Integration (since 12/10/2023)
  • Alternate of Ms Anna EFTHYMIOU (Full Member): Committee on Legal Affairs and Human Rights (since 22/01/2024)
  • Alternate of Mr Andreas NIKOLAKOPOULOS (Full Member): Committee on Legal Affairs and Human Rights (from 09/10/2023 to 21/01/2024)
  • Alternate of Mr Anastasios CHATZIVASILEIOU (Full Member): Committee on Migration, Refugees and Displaced Persons (since 09/10/2023)
  • Alternate of Ms Rena DOUROU (Full Member): Sub-Committee on Migrant Smuggling and Trafficking in Human Beings (since 12/10/2023)
  • Alternate of Mr Evripidis STYLIANIDIS (Full Member): Sub-Committee on Human Rights (since 09/10/2023)

Interventions

Activities