Logo Assembly Logo Hemicycle

Ms Tatjana PAŠIĆ (Serbia, SOC)

Photo member

Representative
Member of Parliament
UNITED – SSP, PSG, PREOKRET, SLOGA

National Assembly of the Republic of Serbia
RS - 11000 - Belgrade
Serbia

Working language: English

Declarations of interests:
2024 , 2023 , 2022

Mandates

In the political groups

  • Member: Socialists, Democrats and Greens Group since 22/01/2024
  • Vice-Chairperson: Socialists, Democrats and Greens Group from 23/01/2023 to 21/01/2024
  • Member: Socialists, Democrats and Greens Group from 10/10/2022 to 22/01/2023

In the Assembly

  • since 10/10/2022 Representative - Serbia

In the committee(s) and sub-committee(s)

  • Full Member: Committee on Social Affairs, Health and Sustainable Development (since 10/10/2022)
  • Full Member: Committee on Culture, Science, Education and Media (since 10/10/2022)

Interventions

Activities